Kwasy kosmetyczne do domowego użytku to ulubieńcy kobiet i mężczyzn. Serum kwasowe genialnie oczyszcza cerę z zaskórników, pobudza ją do regeneracji, minimalizuje drobne zmarszczki. Ale należy je stosować umiejętnie i z rozsądkiem, aby nie uszkodzić bariery hydrolipidowej skóry. Kwasy mogą bowiem prowadzić do przesuszenia cery. Jak stosować serum z kwasami, aby pomóc, czyli wygładzić i oczyścić cerę bez skutków ubocznych?

Domowa eksfoliacja – działanie kwasów kosmetycznych

W wyniku zaburzeń hormonalnych, niewłaściwej pielęgnacji, zanieczyszczenia środowiska czy po prostu wraz z wiekiem naturalny proces złuszczania się naskórka może zostać zaburzony. Skóra nie ulega regeneracji w perfekcyjny sposób – mogą pojawić się zanieczyszczenia, zaskórniki, problemy trądzikowe. Wtedy warto sięgnąć po kurację kwasami, czyli po serum kwasowe, które widoczne wygładza teksturę skóry, pomaga pozbyć się zanieczyszczeń i nadaje cerze zdrowy blask.

AHA, BHA, PHA – co oznaczają te skróty?

Serum kwasowe może zawierać takie składniki jak alfahydroksykwasy (w skrócie AHA), betahydroksykwasy (BHA) i polihydroksykwasy (PHA). Są to rodzaje kwasów kosmetycznych, które mają różne działania, ale ich docelową funkcją jest osłabienie połączeń międzykomórkowych i w efekcie usunięcie zrogowaciałego naskórka – czyli eksfoliacja. Głębsze warstwy skóry w konsekwencji aktywują proces odbudowy komórkowej. W rezultacie skóra staje się gładsza, czystsza, bardziej napięta. Wygląda młodziej i promienniej.

Kiedy rozpocząć kurację złuszczającą?

Eksfoliacja wygładza skórę, ale może ją też podrażniać. To naturalna reakcja właściwie każdej cery – im jest ona wrażliwsza, tym objawy mogą być bardziej widoczne. Najlepszą porą na zaplanowanie kuracji złuszczającej jest jesień i wczesna wiosna, kiedy skóra nie jest eksponowana na silne promienie słoneczne czy działanie mrozu. Warto też – zanim sięgnięty po serum kwasowe – wypróbować działanie kwasu w mniejszym stężeniu, na przykład w toniku czy esencji. Przy pierwszej aplikacji peelingu trzymaj się najkrótszego czasu podanego przez producenta na opakowaniu. Nie stosuj serum codziennie, lecz z kilkoma dniami odstępu.

Jak skóra może zareagować na serum kwasowe?

Mrowienie, delikatne szczypanie, zaczerwienienie to naturalne, częste reakcje skóry na serum kwasowe. Dlatego niezwykle ważna jest regeneracja. Skóra potrzebuje składników wspierających jej odbudowę. Po peelingu kwasowym zastosuj krem z ceramidami, kwasem hialuronowym czy probiotykami, które zadbają o nawilżenie, ukoją skórę i wzmocnią jej barierę ochronną.

Co jest jeszcze ważne przy stosowaniu kuracji kwasowych na twarz?

Bezwzględnie podczas kuracji kwasami stosować krem z ochroną przeciwsłoneczną. Wskazany jest SPF50. Pamiętaj, że przy stosowaniu serum z kwasami umiar jest podstawą. Najważniejsze jest obserwować potrzeby skóry i dostarczać jej wszystkich składników, których aktualnie wymaga. Nie przeciągaj kuracji w nieskończoność, jeśli zauważysz objawy przesuszenia cery. Dostarcz jej wówczas więcej nawilżenia i składników lipidowych, a dla potrzymania efektów kuracji kwasami używaj ich w minimalnych stężeniach, na przykład pod postacią esencji z kwasem salicylowym w minimalnym stężeniu. Za kilka miesięcy będziesz mogła znów powrócić do ulubionego serum kwasowego, a Twoja skóra odwdzięczy się za łagodne traktowanie blaskiem i młodym wyglądem.

 

Artykuł sponsorowany

0 thoughts on “Serum kwasowe – jak stosować kwasy na twarz, aby pomóc, a nie zaszkodzić cerze?”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *