Retinol to niezwykle cenny składnik wielu kosmetyków, które stosujemy w codziennej pielęgnacji. Już od dawna widzimy, że kremy z retinolem stały się hitem w pielęgnacji skóry dojrzałej! Badania wskazują, że nawet niskie stężenia tego składnika w kosmetykach mogą bardzo dobrze oddziaływać na cerę. Czym cechują się zatem kosmetyki z retinolem? Co warto wiedzieć o tym składniku?

Retinol – co to jest?

Czym jest retinol? Najłatwiej mówiąc, jest to jedna z pochodnych witaminy A. Z powodzeniem znajduje zastosowanie w wielu kosmetykach pielęgnacyjnych – nie tylko wspomaga niwelowanie zmarszczek, lecz także wspiera leczenie chorób dermatologicznych. Co ciekawe, produkty o dużych zawartościach retinolu są dostępne jedynie na receptę, przy czym w drogeriach i aptekach z powodzeniem znajdziemy również kosmetyki o niższych stężeniach witaminy A. To oznacza, że możemy je z powodzeniem stosować w domowym zaciszu!

Jak działa retinol?

Jakie działanie wykazuje retinol, czyli pochodna witaminy A? Warto zauważyć, że substancja ta dociera do głębokich warstw skórnych, oddziałując jednocześnie na receptory jądra komórkowego. W efekcie możemy liczyć na pobudzenie procesów regeneracyjnych, zwiększoną produkcję kolagenu i złuszczenie martwych komórek naskórka. Dodatkowo retinol znacząco hamuje działanie szkodliwych enzymów, wytwarzanych w skórze poprzez promieniowanie słoneczne.

Na początku stosowania może dochodzić do drobnych skutków ubocznych, takich jak pieczenie, zaczerwienienie i łuszczenia naskórka. Takie efekty pojawiają się najczęściej z opóźnieniem, nawet do 3 dni od zastosowania retinolu. Warto zatem cały czas obserwować skórę i w razie niepokojących dolegliwości, zmniejszyć użytkowanie kosmetyków z retinolem.

Retinol w walce z niedoskonałościami skóry

Liczne badania udowodniły to, że retinol wykazuje głównie działanie odmładzające. Zmarszczki stają się zatem mniej widoczne, a skóra jest grubsza, co wiąże się z większą produkcją elastyny i kolagenu. Ponadto, retinol działa wygładzająco i ujędrniająco! Może przynosić korzyści zarówno skórze dojrzałej, jak i młodej. Regularne sięganie po preparaty s retinolem sprawią, że nasze zmarszczki staną się mniejsze, a skutki starzenia ulegną opóźnieniu. Warto podkreślić, że kuracja retinolem jest odpowiednia już dla osób od 25 roku życia, zwłaszcza że w tym czasie pojawiają się już pierwsze ubytki kolagenu i zauważalne są oznaki starzenia się cery.

Co jeszcze warto wiedzieć o kosmetykach z retinolem? Ten składnik wykorzystać można także w celu rewitalizacji i wzmocnienia skóry. Kosmetyki z retinolem zwiększają odporność skóry na czynniki zewnętrzne, wzmacniają barierę naskórkową i poprawiają nawodnienie skóry. Ich regeneracyjne właściwości sprawiają, że chętnie sięgają po nie osoby walczące ze zniszczoną skórą po opalaniu. Pamiętajmy o tym, że regularne stosowanie retinolu znacznie przyczynia się do zwiększenia elastyczności skóry!

Producenci oferują różnorodne kosmetyki z retinolem doskonałej jakości, natomiast proces wyboru jest zawsze kwestią indywidualną.

 

Artykuł sponsorowany

0 thoughts on “Jakie działanie wykazuje retinol w kosmetykach?”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *