Promienie słoneczne z jednej strony dają nam sporą dawkę witaminy D, a z drugiej mogą być szkodliwe dla naszej skóry. Powinniśmy zatem rozsądnie podchodzić do opalania się w letnie dni, tak aby nie zrobić sobie krzywdy. Jaki wpływ mają promienie UV na skórę człowieka? Jak można się przed nimi skutecznie chronić?

Promienie słoneczne

Jak promieniowanie UV wpływa na skórę? Pamiętajmy o tym, że słońce nie tylko zapewnia syntezę witaminy D3. Może również prowadzić do podrażnień, poparzeń i przebarwień, a nawet przyczyniać się do powstawania zmian nowotworowych! Nic więc dziwnego, że dermatolodzy z każdej strony alarmują nas o tym, aby rozważnie korzystać z promieni ultrafioletowych.

Wyróżnić można następujące rodzaje promieniowania UV:

  • UVA – ma długość ok. 320-400 nm. Przenika przez szyby okienne i chmury, dlatego należy chronić swoją skórę przez cały rok. Odpowiada w dużym stopniu za tworzenie się wolnych rodników, które z kolei wpływają na fotostarzenie się cery. Ponadto, nie zapominajmy o reakcjach fotoalergicznych na ten rodzaj promieniowania.
  • UVB – ma długość ok. 280-320 nm. Dociera do naszej planety w około 5 procentach i może powodować pigmentację i oparzenia słoneczne. Intensywne działanie UVB sprawia, że powinniśmy unikać ekspozycji na słońce w godzinach 11-15. Ogromnie ważne jest tutaj noszenie okularów przeciwsłonecznych, tak aby zmniejszyć ryzyko zaćmy.
  • UVC – ma długość ok. 200-280 nm. Faktem jest, że promieniowanie UVC ma najmniejszy wpływ na naszą skórę.

Jak widzimy, promienie słoneczne występują w trzech głównych pasmach, z których każde ma nieco inne cechy.

Ochrona przed promieniami UV

Szczególnie narażona na działanie promieni słonecznych jest skóra twarzy. Należy ją chronić przez cały rok, stosując filtry SPF50 (zwłaszcza latem). Z kolei jesienią i zimą można sobie pozwolić na nieco niższe wartości kosmetyku, np. SPF30. Jak wybrać odpowiedni kosmetyk dla siebie?

Przede wszystkim zastanówmy się nad tym, jakie potrzeby ma nasza cera. Postawmy na produkt z wysokim poziomem ochrony, który dodatkowo wykazuje działanie antyoksydacyjne i odżywiające skórę. Na szczęście do wyboru mamy niezawodne filtry ochronne, w wersjach dla dzieci i dorosłych! Bez względu na to, jaką mamy cerę i w jakim wieku jesteśmy, zabezpieczenie skóry przed promieniami UV to podstawa każdego dnia.

Co jeszcze jest ważne w gorące dni? Nie powinniśmy zbyt długo przebywać na słońcu, zwłaszcza w okresie najmocniejszego działania promieni UV. Pamiętajmy o zażywaniu dużej ilości wody oraz ochronie głowy przed słońcem! Możemy postawić na modne kapelusze lub czapki z daszkiem, dopasowując je do okularów przeciwsłonecznych. Sprawdzają się także zwiewne i lekkie ubrania, które pozwolą skórze oddychać. Wszystko to sprawi, że będziemy czerpać wiele korzyści z zażywania witaminy D w słoneczne dni.

Podsumowując, warto zauważyć, że promieniowanie UV występuje w wersji UVA, UVB oraz UVC. Na co dzień należy stawiać na ochronę przeciwsłoneczną, tak aby zniwelować ryzyko negatywnego oddziaływania słońca na naszą skórę.

 

Artykuł sponsorowany

0 thoughts on “Promieniowanie UV – jak wpływa na naszą skórę?”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *