Obrzęki nóg to objaw, którego nie powinieneś lekceważyć. Ten problem kojarzy się z letnimi miesiącami i wysokimi temperaturami. U niektórych osób obrzęki pojawiają się zimą. Opuchnięte nogi są defektem kosmetycznym, ale także problemem medycznym. Jakie są przyczyny obrzęku nóg zimą?

Obrzęk nóg – jak powstaje?

Obrzęk pojawia się wtedy, gdy w tkankach dochodzi do nieprawidłowego gromadzenia się płynu. Jest skutkiem zaburzenia równowagi między czynnikami prowadzącymi do zatrzymywania płynu w naczyniach a czynnikami prowadzącymi do opuszczania płynu poza światło naczyń. Obszar obrzęku nóg postępuje od stóp i kostek w górę, co wiąże się z działaniem grawitacji.

Obrzęk na nogach – główne przyczyny

Na krążenie krwi i limfy wpływ ma stan naczyń krwionośnych i limfatycznych oraz skład znajdujących się w nich płynów. Inne czynniki kontrolujące przepływ przez naczynia to aktywność pompy mięśniowej nóg, praca serca i wydolność serca, wątroby i nerek.

Możliwe przyczyny pojawienie się obrzęków to:

  • niewydolność żylna i zakrzepica żył głębokich;
  • niewydolność serca;
  • niewydolność wątroby i/lub nerek;
  • zaburzenia układu limfatycznego.

Najczęściej mamy do czynienia z przesiąkaniem płynu z naczyń krwionośnych żylnych. [1] [2]

Obrzęknięte nogi zimą – przyczyny

Kilka czynników może przyczynić się do powiększenia obwodu nóg w miesiącach zimowych. Jednym z nich jest noszenie grubych i obcisłych ubrań. Najczęściej tyczy się to skarpet i obuwia zimowego. Takie ciasne otulenie stóp i łydek zaburza płynność krążenia żylnego. Po zdjęciu tych elementów garderoby możesz zauważyć odciśnięte na skórze ślady szwów. Wieczorem może pojawić się nieprzyjemne uczucie ciężkości nóg.

Zimą spada aktywność fizyczna. Niskie temperatury zniechęcają do aktywności fizycznej i więcej czasu spędzamy w pozycji siedzącej. Przez to pompa mięśniowa łydek nie jest wystarczająco często uruchamiana, dochodzi do zalegania krwi żylnej i powstają obrzęki.

Zimne dni sprawiają, że chętnie siadamy wieczorami przy kominku, próbując zaczerpnąć nieco relaksu. Częściej też korzystamy z gorących kąpieli i saun. Gorąca woda i gorące powietrze oraz codzienne zmiany otoczenia z zimnego (na dworze) na ciepłe (w domu) również rozszerzają naczynia krwionośne, przez co krew w żyłach płynie wolniej i łatwiej o obrzęki.

Jak ustrzec się przed obrzękami zimą?

Najważniejsza jest świadomość tego, czego unikać dla zdrowia nóg. Jeśli czujesz, że po całym dniu Twoje nogi są ociężałe i zwiększa się ich obwód, zrezygnuj z ciasnego obuwia i ubrań. Zanim zrelaksujesz się w ciepłej atmosferze, rozruszaj ciało, żeby poprawić krążenie w nogach. Wystarczy kilka minut szybkiego marszu, żeby poprawić pracę mięśni i naczyń w kończynach dolnych.

Jeśli stwierdzono u Ciebie choroby predysponujące do pojawiania się obrzęków (np. choroby żył, niewydolność serca, niewydolność nerek), pozostań pod opieką odpowiedniego specjalisty. Regularnie pojawiaj się na wizytach kontrolnych i stosuj się do zaleceń.

Gdy przyczyną Twoich dolegliwości są problemy z naczyniami żylnymi lub żylaki, z powodzeniem możesz stosować żel na obrzęki nóg z heparyną. Ma ona działanie przeciwobrzękowe, przeciwzapalne i przeciwzakrzepowe.

Obrzęki nóg bywają uciążliwą dolegliwością. Są jednak sposoby, żeby się przed nimi zabezpieczać. Pamiętaj o aktywności fizycznej pomimo mroźnych dni i noś komfortowe ubrania i obuwie. Swój stan zdrowia poddawaj regularnej kontroli lekarskiej.

Bibliografia

[1]       N. S. Evans i E. V. Ratchford, „The swollen leg”, Vasc Med, t. 21, nr 6, s. 562–564, grudz. 2016, doi: 10.1177/1358863X16672576.

[2]       „Causes and signs of edema – InformedHealth.org – NCBI Bookshelf”. Dostęp: 16 styczeń 2024. [Online]. Dostępne na: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK279409/

 

Artykuł sponsorowany

0 thoughts on “Obrzęk nóg zimą – czym może być spowodowany?”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *